7 marzec 2021

Maląg o roku pandemii COVID-19: najważniejsze było utrzymanie programów społecznych

fot. PAP
Najważniejsze jest to, że kiedy miliardy nieplanowanych wydatków zostały przekazane na walkę z COVID-19, udało się utrzymać programy społeczne - powiedziała PAP minister rodziny Marlena Maląg, podsumowując rok pandemii koronawirusa.
REKLAMA

11 marca ub.r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię nowego koronawirusa, alarmując o stale rosnących zakażeniach. W Polsce stan zagrożenia epidemicznego został ogłoszony rozporządzeniem Ministra Zdrowia 13 marca 2020 r., a 20 marca wprowadzono stan epidemii. Pierwszy przypadek SARS-CoV-2 wykryto w naszym kraju 4 marca ub.r.

Minister rodziny podsumowując ostatni rok w polityce społecznej podkreśliła, że działania podejmowane przez rząd w czasie epidemii musiały być dobrze przemyślane i szybko zrealizowane.

"Już 18 marca była gotowa pierwsza tarcza antykryzysowa, która weszła w życia 1 kwietnia. Premier Mateusz Morawiecki postawił przed rządem zadania, które miały na celu ochronę zdrowia i życia Polaków, ale także ratowanie miejsc pracy" - powiedziała Maląg. Wskazała, że na ten ostatni cel przekazano do tej pory ponad 190 mld zł.

"Efekty tych działań pokazują wskaźniki bezrobocia. Najnowsze dane mówią o stopie bezrobocia na poziomie 6,5 proc. Na tle Unii Europejskiej jesteśmy na pierwszym miejscu z najniższym wskaźnikiem bezrobocia" - powiedziała minister. Dodała, że rząd przygotował wsparcie także dla osób, które straciły pracę. Wspomniała o dodatku solidarnościowym oraz wzroście zasiłku dla bezrobotnych.

Szefowa MRiPS przypomniała też o działaniach na rzecz seniorów. Wymieniła m.in. uruchomienie Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. "To 13 tys. wolontariuszy zaangażowanych w pomoc osobom starszym i przeszło 20 tys. seniorów, którzy zgłosili zapotrzebowanie na wsparcie" - podkreśliła minister.

Zwróciła uwagę, że specjalna pomoc trafiła do domów pomocy społecznej. "Przez ten rok przekazaliśmy dodatkowo ponad 600 mln zł do domów pomocy społecznej na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego. Dzisiaj 90 proc. mieszkańców DPS-ów jest już zaszczepionych drugą dawką. W przypadku pracowników tych placówek jest to 70 proc." - dodała Maląg.

Pomimo pandemii - zaznaczyła - udało się utrzymać programy społeczne. "Najważniejsze jest to, że w sytuacji, kiedy miliardy nieplanowanych wydatków zostało przekazanych na walkę z COVID-19, udało się utrzymać dotychczasowe programy społeczne. Nie było nawet jednej rozmowy, że zagrożona jest realizacja 500 plus, Dobrego Startu, czy Malucha plus" - powiedziała minister.

Wskazała, że udało się także przeprowadzić waloryzację rent i emerytur, wypłatę trzynastej emerytury i przeprowadzenie przez proces legislacyjny ustawy o 14. emeryturze. "Tylko w 2021 r. z budżetu ministerstwa na programy społeczne zostanie przeznaczonych 80 mld zł" - przekazała Maląg.

Minister zachęciła także do szczepień przeciw koronawirusowi. "Szczepmy się tak, jak mówi narodowy program szczepień. Zróbmy to dla siebie, swoich bliskich, swoich współpracowników. To pozwoli nam wyjść z tego trudnego czasu" - dodała szefowa MRiPS.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Starogardzie