Ceny nieruchomości mieszkaniowych rosną, umiarkowanie

Tempo wzrostu cen mieszkań w Polsce wyraźnie przyśpieszyło w ubiegłym roku. Tak stan rzeczy przekłada się na gorszą sytuację osób kupujących mieszkania. Budzi też obawy, czy pikujące ceny nie odbiją się na liczbie sprzedawanych nowych mieszkań.
Koronawirus
pomorskie
718
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Wszystko przez te koszty…

W dużym stopniu rosnące ceny nieruchomości to efekt również wzrastających kosztów budowy. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom podaje, że „z jednej strony za ten stan rzeczy odpowiadały rosnące koszty robocizny, a z drugiej ceny materiałów. Ponadto większość deweloperów – a przynajmniej ci, którzy wcześniej nie budowali systematycznie własnego banku ziemi - odczuwa już od jakiegoś czasu problemy ze znalezieniem odpowiednich terenów pod nowe inwestycje”. Ten fakt z kolei przekłada się na rosnące ceny działek budowlanych.

Ósme miejsce w Europie

Należy jednak podkreślić, że ceny nieruchomości mieszkaniowych w naszym kraju w relacji do innych europejskich państw, wcale nie należą do tych najszybciej rosnących. Eurostat regularnie przedstawia statystyki dotyczące zmian transakcyjnych cen nieruchomości mieszkaniowych (zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych) z rynku pierwotnego i wtórnego, uwzględniając je razem. Dane za w IV kwartał 2018 roku wskazują, że najdynamiczniej wzrastały stawki na Słowenii oraz na Łotwie. W tych dwóch krajach wzrost cen w ciągu ostatnich trzech miesięcy minionego roku w stosunku do cen z tego samego okresu rok wcześniej był dwucyfrowy i wyniósł odpowiednio 18,2% i 11,8%. Na kolejnych miejscach w danych Eurostatu znajdowały się Czechy, Luksemburg, Holandia, Portugalia i Węgry, a dopiero po nich Polska. Tempo wzrostu mierzone rok do roku w ostatnim kwartale minionego roku wyniosło u nas 7,6%.

Na drugim końcu zestawienia znajdują się Włochy. Jedyny kraj, w którym zanotowano spadek cen, choć bardzo umiarkowanych rozmiarów, wynoszący -0,6%. Niewielkie, ale jednak wzrosty stawek miały miejsce w Szwecji, na Cyprze i w Finlandii. Średnia dla całej Unii Europejskiej za IV kwartał 2018 roku wyniosła 4,2%.

Kwartalne zmiany cen (%), rok do roku nieruchomości mieszkaniowych w krajach Unii Europejskiej


Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych Eurostatu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
718
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Starogardzie

kiedy
2020-11-07 16:00
miejsce
Kino Sokół, Starogard Gdański, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-07 19:00
miejsce
Kino Sokół, Starogard Gdański, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-12 19:00
miejsce
Kino Sokół, Starogard Gdański, al....
wstęp biletowany
kiedy
2020-11-15 17:00
miejsce
Kino Sokół, Starogard Gdański, al....
wstęp biletowany