Uwaga na kradzieże rowerów!
Jak wynika z policyjnych statystyk, kradzieże rowerów są zazwyczaj przypadkowe. Złodzieje wykorzystują fakt pozostawienia jednośladu na tzw. „chwilkę” bez żadnych zabezpieczeń i nadzoru. Do kradzieży dochodzi także z miejsc, w których rowery są przechowywane, czyli z garaży, klatek schodowych, piwnic oraz balkonów. Aby ograniczyć ryzyko i ustrzec się przed takimi zdarzeniami, należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego jednośladu.
Policjanci informują o kilku zasadach, które mogą uchronić nas przed kradzieżą naszego jednośladu:
- nigdy nie pozostawiajmy niezabezpieczonego roweru na klatce schodowej, pod sklepem, czy bankiem itp.
- jeżeli zostawiamy rower w piwnicy dopilnujmy, aby drzwi były dobrze zabezpieczone, wyczulmy sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnicy,
- zachowajmy kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie posiadamy to sfotografujmy swój rower i zapiszmy jego numer fabryczny, nazwę i cechy szczególne – te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku kradzieży,
- jeżeli posiadamy drogi rower, warto zastanowić się nad jego ubezpieczeniem przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej,
- ile to możliwe, zostawiajmy rower w miejscach objętych monitoringiem, kamery odstraszają złodziei, a w przypadku kradzieży jest szansa, że kamery zarejestrują wizerunek sprawcy.
Dobrym sposobem na zabezpieczenie roweru przed kradzieżą są najprostsze metody takie jak:
- przemalowanie fragmentu jego ramy,
- oznakowanie roweru za pomocą specjalnego mazaka w tzw. tajnopis widoczny w promieniach ultrafioletowych,
- wyposażenie jednośladu w solidne zabezpieczenie mechaniczne pozwalające na przypięcie go do trwałego elementu np. znaku drogowego, parkometru, balustrady, itp.
- zostawiając rower przed sklepem, stawiajmy go w widocznym i uczęszczanym miejscu,
- łańcuch zawsze przekładamy przez ramę roweru, a nie tylko przez przednie lub tylne koło,
- nie stosujmy do zabezpieczenia cienkich linek czy łańcuchów - można je łatwo przeciąć,
- pamiętajmy, gdy pozostawiamy rower w miejscu ogólnie dostępnym, demontujmy mocowane zatrzaskowo oświetlenie i licznik.
Jak zabezpieczyć się przed kupnem kradzionego roweru?
Kupując rower, zwłaszcza używany, trzeba koniecznie sprawdzić jego numery fabryczne, które są zazwyczaj wybite na ramie i porównać je z podanymi w karcie gwarancyjnej - daje to pewność, że nie kupujemy roweru kradzionego.
Jeżeli oferowana cena sprzedaży roweru jest bardzo niska, rozsądnym będzie rezygnacja z transakcji, albowiem możemy mieść do czynienia z "opychaniem kradzionego towaru". Decydując się na kupno roweru z tzw. drugiej ręki, jeżeli nie posiada on karty gwarancyjnej, należy odnotować w umowie kupna-sprzedaży jego numery fabryczne, które mogą okazać się przydatne przy ewentualnym zgłoszeniu kradzieży lub gdy rower był skradziony.
Nie istnieje 100% zabezpieczenie przed kradzieżą. Jednak, jak wynika z policyjnych statystyk większość z utraconych jednośladów nie była w żaden sposób zabezpieczona. Pamiętajmy o tym, że okazja czyni złodzieja. Stosując się do powyższych porad, znacząco utrudnimy złodziejom kradzież naszego pojazdu.