POLICJANCI I STRAŻNICY LEŚNI DBAJĄ O CZYSTY LAS

fot. KPP w Starogardzie Gdańskim
Zaśmiecanie lasów na Kociewiu przybiera na sile. Dlatego starogardzcy policjanci oraz strażnicy leśni coraz częściej podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tego procederu. Wspólne służby, częstsze patrole, używanie noktowizorów, a także montowanie foto pułapek oraz monitorowanie lasu z drona, mają zapobiec podrzucaniu śmieci do lasu. W najbliższym czasie zapowiadane są również zmiany w przepisach. Kara za zaśmiecanie lasu ma wzrosnąć z 500 zł do 5 tys. zł.
REKLAMA

Opony, plastikowe butelki, papierowe opakowania po posiłkach, części samochodowe, a nawet sofa wypoczynkowa to rzeczy, które zaśmiecaj lasy na Kociewiu. Policjanci i strażnicy leśni, którzy w ramach wspólnych służb patrolują tereny leśne, podejmują działania mające na celu wyeliminowanie tego zjawiska.

Mundurowi przez całą dobę zwracają szczególną uwagę na wjeżdżające do lasu auta. Dzięki wspólnym służbom policji i straży leśnej wzrosła liczba patroli, które monitorują obszary leśne. Aby przeciwdziałać zaśmiecaniu lasów i zatrzymywać sprawców tych czynów, współpracujące ze sobą służby montują w pobliżu dróg wjazdowych do lasów foto pułapki. Mundurowi korzystają również z urządzeń elektronicznych takich jak noktowizory oraz drony, które poprawiają widoczność oraz pozwalają na monitorowanie z powietrza większych obszarów lasu w krótszym czasie.

Podczas wspólnych patroli leśnicy oraz policjanci natrafiają w lasach na tzw. dzikie wysypiska śmieci, na które trafiają zarówno odpady z gospodarstw domowych, materiały budowlane, zużyty sprzęt AGD, jak również podzespoły samochodowe czy elementy karoserii. Pamiętajmy o tym, że takie wysypiska niosą poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego, od pożarów lasów począwszy, a skończywszy na skażeniu gleby, zagrożeniu dla życia zwierząt czy skażeniu wód podziemnych i powierzchniowych.

W najbliższym czasie zapowiadana jest zmiana wysokości kar za zaśmiecanie lasu z 500 zł do 5 tys. zł. Obecnie starogardzcy policjanci prowadzą 6 spraw dotyczących zaśmiecania terenów leśnych. Wcześniejsze 2 postępowania, jakie prowadziła policja, zakończyły się wyrokiem skazującym w sądzie, a w 3 przypadkach nałożeniem na sprawcę mandatu karnego. Natomiast miejscowi strażnicy leśni tylko w tym roku ukarali 79 kierowców, którzy nieprawnie wjechali do lasu oraz 11 osób zaśmiecających tereny leśne.

Osoby, które są świadkami wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach, powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę Policji. O ile to możliwe należy zapamiętać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce np. tablicę rejestracyjną samochodu. Pomocne może być również precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia. Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Właściwe postępowanie z odpadami zgodne z obowiązującymi przepisami ma na celu nie tylko dbałość o środowisko, ale również troskę o zdrowe warunki życia dla wszystkich mieszkańców.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
pomorskie
49683
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Starogardzie