reklama
kategoria: Ekologia
7 czerwiec 2019

Co się stanie, jeśli zabraknie ryb?

zdjęcie: Co się stanie, jeśli zabraknie ryb? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Ochrona dzikich mórz i oceanów to obowiązek każdego z nas! Z roku na rok coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych: problem ten dotyczy już ponad 33% stad ryb, a odsetek ten jest ponad trzy razy wyższy niż jeszcze w połowie lat 70-tych. Czy to możliwe, aby w ciągu ko-lejnych kilkudziesięciu lat mogło zabraknąć ryb? Jest to najgorszy scenariusz, ale powinien służyć jako sygnał alarmowy dla nas wszystkich. W związku z obchodzonym 8 czerwca Światowym Dniem Oceanów organizacja po-zarządowa MSC przypomina, że to od naszych dzisiejszych wyborów zależy przyszłość zarówno planety jak i milionów ludzi, których życie zależy od mórz i oceanów.
REKLAMA
Globalne przełowienie to, obok zanieczyszczenia plastikiem, jeden z największych problemów z jakimi borykają się oceany świata. Jeśli nie zaczniemy korzystać z zasobów mórz i oceanów w sposób odpowiedzialny, to za kilkadzie-siąt lat ryb może zabraknąć. Utrata ryb, stanowiących źródło pracy i pożywienia, spowodowałaby katastrofę na całym świecie. Puste morza to puste brzuchy i puste kieszenie! Ryby stanowią ważne źródło białka dla ponad 3 miliardów ludzi.

Szacuje się, że byt co dziesiątej osoby na świecie zależy od zasobów mórz i oceanów, a w rybo-łówstwie i akwakulturze zatrudnienie znajduje blisko 60 milionów kobiet i mężczyzn. Kolejne miliony pracują w przetwórstwie i handlu. Praca tych ludzi może zniknąć z dnia na dzień, a pustoszenie oceanów zagraża przybrzeż-nym rybackim społecznościom, turystyce i gospodarce w wielu regionach na świecie.

Musimy zmniejszyć presję, jaką kładziemy na morza i oceany, postawić na zrównoważone połowy, które w mniejszy stopniu wpływają na ekosystemy morskie oraz pozostawiają więcej ryb w morzach i oceanach – mówi Anna Dębicka, Dyrektor Programu MSC w Polsce i Europie Centralnej. – Dziś to już nasz, konsumentów, obowiązek. Dzięki certyfi-katowi MSC, możemy z łatwością dokonywać odpowiedzialnych decyzji przy zakupie dzikich ryb i owoców morza. W ten sposób nie tylko dokonujemy świadomego, dobrego dla mórz i oceanów wyboru, ale także wspieramy rybaków, którzy poławiają w sposób odpowiedzialny oraz całą branże rybną, która wykonała pracę w celu uzyskania certyfikacji – dodaje Dębicka.

Z okazji Światowego Dnia Oceanów organizacja MSC prowadzi kampanię edukacyjną pod hasłem „JEŚLI ZABRAKNIE RYB…”, która informuje o potencjalnych konsekwencjach, do jakich może prowadzić przełowienie ryb, oraz zachę-ca do tego, by każdy z nas poprzez swoje codzienne wybory włączył się w ochronę dzikich mórz i oceanów. Kam-panię MSC wspierają swoim wizerunkiem: piosenkarka Mela Koteluk, aktor Kacper Kuszewski i kucharz Grzegorz Łapanowski. Gwiazdy wzięły udział w sesji zdjęciowej oraz w nagraniu spotów video „na dnie pustego oceanu”, tłumacząc co się może wydarzyć JEŚLI w morzach i oceanach ZABRAKNIE RYB. Zdjęcia i filmy publikowane są od 4 czerwca na kanałach społecznościowych MSC Polska.

MSC serdecznie zaprasza także do wspólnego świętowania Światowego Dnia Oceanów: 8 czerwca w 4 miastach w Polsce odbywać się będą wydarzenia edukacyjne organizowane przez MSC we współpracy z ogrodami zoologicz-nymi i instytucjami edukacyjnymi. Dla wszystkich gości zaplanowane zostały liczne atrakcje m.in.: morska fotobud-ka, w której całe rodziny będą mogły zrobić pamiątkowe zdjęcie, kącik edukacyjny, czyli gry i zabawy dla dzieci z animatorem oraz wystawa zdjęć na temat oceanów i rybołówstwa.

Zapraszamy 8 czerwca między godz. 10.00 a 18.00 do:
·    Akwarium w Gdyni
·    Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu
·    Restauracji / klubu na wodzie MIEJSCE w Porcie Czerniakowskim w Warszawie
·    Ogrodu Zoologicznego w Warszawie
·    Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu
·    Hydropolis we Wrocławiu

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Oceanów oraz działań MSC w Polsce można znaleźć na stronie: www.msc.org/pl/swiatowy-dzien-oceanow oraz na profilu Facebook @MSCPolska.

DODATKOWE INFORMACJE
Dlaczego musimy chronić oceany i ich zasoby?
  • Jeśli zabraknie ryb, setki milionów ludzi stracą pracę
Globalny ocean to 7. największa gospodarka świata. Dla blisko 60 mln kobiet i mężczyzn praca w rybołówstwie i akwakulturze stanowi podstawowe źródło dochodu i utrzymania rodziny. Kolejne miliony pracują w przetwórstwie i handlu. Praca tych ludzi może jednak zniknąć z dnia na dzień, jeśli będziemy nadmiernie eksploatować zasoby mórz i oceanów. Przykładów takich sytuacji nie trzeba daleko szukać. W 1992 roku w wyniku wieloletnich intensywnych połowów zabrakło dorsza w kanadyjskiej Nowej Fundlandii. W rezultacie pracę straciło blisko 40 tysięcy osób.
  • Jeśli zabraknie ryb, stracimy ważne źródło pokarmu
Ryby stanowią ważne źródło białka dla ponad 3 miliardów ludzi na całym świecie. Nie mówimy tylko o restauracjach, barach sushi i tar-gach rybnych w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie czy Tokio. Bardzo często ryby i owoce morza to główne pożywienie dla mieszkańców państw rozwijających się oraz dla przybrzeżnych społeczności. Utrata ryb jako źródła pożywienia oznaczałaby wzrost ubóstwa, niedo-żywienia i głodu.
  • Jeśli zabraknie ryb, życie w morzach i oceanach przestanie istnieć każdy element ekosystemu mórz i oceanów jest od siebie zależny. Ryby są niezbędnym elementem całego życia morskiego, a ich prze-trwanie jest kluczowe dla przetrwania wszystkich zwierząt morskich, włączając w to foki, morświny czy pingwiny. Jeśli zabraknie ryb łańcuch zależności w morzach i oceanach zostanie przerwany, przez co harmonia funkcjonowania tego środowiska oraz całe życie morskie będą poważnie zagrożone.

Światowy Dzień Oceanów obchodzony 8 czerwca na całym świecie, ma nam przypominać, że wszyscy jesteśmy zależni od oceanów, bez względu na to, gdzie mieszkamy, dlatego też wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za ich stan. Stanowi to okazję do podejmowania działań mających na celu ochronę dzikich zwierząt i zagrożonych siedlisk w morzach i oceanach. Światowy Dzień Oceanów został ustanowiony przez Rząd Kanady w 1992 r., oficjalnie przez ONZ został uznany w 2009 r. Odbywa się co roku, zawsze 8 czerwca.

MSC jest międzynarodową̨ organizacją pozarządową̨, która powstała 20 lat temu, aby zachować́ dziką naturę̨ oceanów. MSC walczy z problemem nieodpowiedzialnego rybołówstwa, mającego destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne. MSC dba, żeby oceany pozostały zdrowe i tętniące życiem, po to, aby kolejne pokolenia również̇ mogły cieszyć́ się̨ bogactwem ryb i owoców morza. Wizją MSC są̨ tętniące życiem morza i oceany oraz stabilne zasoby ryb i owoców morza zachowane dla obecnych i przyszłych pokoleń́. Misją MSC jest wykorzystanie niebieskiego certyfikatu MSC i programu certyfikacji MSC, aby przyczynić́ się̨ do utrzymania mórz i oceanów świata w dobrej, stabilnej kondycji.

Ryby ze zrównoważonych połowów. Obecnie już ponad 380 rybołówstw z ponad 35 krajów świata posiada certyfikat MSC – oznacza to blisko 15% światowych połów dzikich ryb i owoców morza. To 4 razy więcej niż jeszcze 10 lat temu! Ponad 100 kolejnych przechodzi obecnie proces certyfikacji. Dzięki temu na całym świecie dostępnych jest już ponad 36 000 produktów rybnych i owoców morza oznaczonych niebieskim certyfikatem MSC, a blisko 900 dostępnych jest na polskim rynku. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Starogard Gdański
1.6°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Starogardzie

kiedy
2024-11-30 17:00
miejsce
Kino Sokół, Starogard Gdański, al....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-01 11:00
miejsce
Agroturystyka Żuraw, Smoląg,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-02 09:00
miejsce
Miejski Ośrodek Kultury, Pelplin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-05 19:00
miejsce
Kino Sokół, Starogard Gdański, al....
wstęp biletowany